Archive for Říjen, 2012

F2,8 OPEN

 

Ohlédnutí za „Pěknou chalupou“

Od čtvrtka 20.9. do neděle 23.9.2012 se na Kovárně v Pěkné uskutečnila fotografická akce: „Chalupa Pěkná 2012“.

Za mírně deštivého počasí se v průběhu akce sešlo na 15 zájemců o fotografování.

Celé dění se točilo kolem tématu “ Analogová fotografie od  A do Z „.
Co to znamená? Tentokrát jsme si nepřivezli s sebou jen své vymazlené digitální zrcadlovky, ale i stařičké analogové fotoaparáty nabité filmem a kompletní vybavení černé komory.

Pro mnohé z nás (jak pro přítomné členy fotoklubu F 2,8 Prachatice, tak pro hosty) bylo potýkání se s technikou minulého století plné dojmů, někdy i tajů a překvapení jak příjemných, tak i nepříjemných. Vzhledem ke stáří našich fotoaparátů a jejich technickému stavu se nejednomu stalo, že po vyvolání filmu držel v ruce pouze šedý celuloidový pás, na kterém nebylo sebemenšího náznaku po negativním obrázku. Ani to však nebyl konec fotosnažení, jelikož se rozběhla fotokomorou manufaktura a z povedených negativů jsme tvořili fotografie.

A jak to probíhalo?

Ve čtvrtek nejprve připravil předvoj dobrovolníků fotokomoru a její vybavení. Tato parta vyrazila brzy ráno v pátek na „lov“ jelenů v říji. Samozřejmě jen za použití fotopřístrojů.

Pátek odpoledne již přivítal hlavní skupinu. Proběhlo seznámení se s terénem a s analogovými přístroji. Dříve příchozí již vyrazili lovit první záběry k vodě. Ti, co dorazili později, se rozkoukali a psychicky se začali připravovat na sobotní „analogovou nakládačku“. Večer jsme promítali známý film s Karlem Heřmánkem „Dobré světlo“ a moc jsme si to užili.

Sobota již byla zcela v režii černobílého filmu. Téma bylo jediné – „foť na film“. Všichni jsme se rozběhli do různých koutů okolí, dle svého uvážení. Někdo lovil ptáčky, někdo jeleny, někdo „laifku“, někdo něco jiného. Kdo co chtěl. Večer pokračoval převodem latentního obrazu na obraz viditelný – tedy vyvolávání fotografií. Několik vytrvalců vyvolávalo a vyvolávalo až do druhé hodiny ranní a jeden z nás vydržel až do kdy, to nikdo neví. Mezitím skupina fotografů vyrážela pořizovat noční fotografie.

V neděli ráno jsme si prohlíželi své výtvory, pokračovali ve vyvolávání fotografií a dále pořizovali snímky. Postupem času se všichni začali rozjíždět do svých domovů s nostalgickými pocity fotografování minulého století a mírným smutkem, že akce končí.

No a pár našich výtvorů: